Нові експортні можливості для українського МСБ

Як скористатися перевагами нового преференційного торгівельного режиму (АПТР) та який ефект це матиме після підписання економічної частини Угоди про асоціацію?

ЄС достроково в межах автономного преференційного торгового режиму (АПТР) з 23 квітня знизив або обнулив мита на продукцію із України. Очікується, що пільга зі сплати мита для України діятиме  до 31 грудня 2015 року  або до набуття чинності Угоди про асоціацію (якщо це відбудеться раніше)

Мита ж на імпорт європейських товарів почнуть зменшувати поступово протягом 3-10 років, починаючи з січня 2016 року. Графіки зниження митних тарифів містяться в Додатку 1-А Угоди bit.ly/Agreement_content.

Це добре! Підприємці матимуть достатньо часу, щоб адаптувати бізнес до нових умов конкуренції з європейськими товарами.

Що зменшення мит ЄС дасть моєму бізнесу?

Зниження або обнуління мит дозволить підвищити цінову конкурентоздатність української продукції на європейському ринку та сприятиме збільшенню обсягів поставок української продукції до ЄС. Економія коштів на сплаті мит також підвищить прибутки експортерів.
Це добре! Зростання експорту підвищить добробут громадян України на 1,2% на рік.

Україна підвищить свій добробут завдяки новим правилам торгівлі з ЄС

На ЄС припадає близько третини зовнішньої торгівлі України. У 2013 році український бізнес експортував до країн ЄС продукції на 13,8 млрд. євро. Виходячи із об’єму експорту, його структури та розмірів скасованих мит, потенційна економія українських виробників від впровадження АПТР, а згодом і економічної частини Угоди про асоціацію, складе приблизно 487 млн. євро.

Додаткові експортні можливості важливі для України в умовах економічного спаду та зниження внутрішнього споживання. При цьому, падіння експорту до Росії (за січень-липень 2014 року становило 23,7%), було компенсовано за рахунок зростання експорту до всіх країн-найбільших споживачів української продукції в ЄС. Експорт до Португалії зріс на 45,9%, Великобританії — на 37,7%. Попит найбільшого покупця — Польщі — зріс на 22,1%.

Diagram-leaflet_2

Як бізнес виграє від зниження митних зборів?

У структурі українського експорту до ЄС промислові товари займають 72,2%, сільськогосподарські – 27,8%. Проте спочатку найбільше виграють саме аграрії: 330 млн. євро зекономить на сплаті мит сільськогосподарський сектор, 53 млн. євро – харчова галузь.

Нульові мита застосовані ЄС до 82,2% товарів українського аграрного експорту, 83,4% — до експорту харчової продукції та 94,7% — до експорту промислових товарів. Без мит можна продавати живих тварин та рослини, рибу, ракоподібні, сири, горіхи, фрукти, більшість овочевих, зернових та олійних культур, кондитерські вироби й шоколад, товари легкої промисловості тощо.

Скасування мит не означає, що українська продукція автоматично потрапить до ЄС. Щоб вийти на ринок Європи, продукція має бути не лише якісною, але й відповідати стандартам і нормам безпеки. При цьому, відповідність стандартам ЄС дозволить продавати товари також на ринках третіх країн.

Чи будуть обмеження на експорт українських товарів?

Ні! Кількісних обмежень не існуватиме. До деяких товарів застосовано часткову лібералізацію у вигляді безмитних квот, які дозволять ввозити певні обсяги окремих видів аграрної продукції (яловичину — 12 тис. т на рік, свинину — 20 тис. т на рік, м’ясо птиці — 20 тис. т на рік, молоко — 10 тис. т на рік, пшеницю — 1 млн т на рік, тощо) без сплати ввізного мита.

Diagram-2
Це добре! Навіть за таких умов 99% українського аграрного експорту не підпаде під мита, тому буде вільно надходити на ринок ЄС, якщо стандартів буде дотримано.

Чи можна продати в ЄС більше української продукції?

Потенціал поставок суттєвий, оскільки наразі частка товарів із України не перевищує 1% обсягу європейського ринку. Наприклад, 70,7% експорту продукції легкої промисловості Україна направляла до ЄС, займаючи на його ринку лише 0,43%. І якщо раніше нарощування поставок могло стримувати мито в 6,7-9,2% на одяг, в тому числі з хутра і шкіри, то зараз ці мита зняті.

Diagram-3

Джерело: Євростат, Comext

Це добре! В експорті до ЄС має зрости частка промислових товарів – від одягу до іграшок.

Що потрібно, щоб скористатися автономними преференціями?

Український експортер має отримати сертифікат походження товару EUR.1, який наразі видає Торгово-промислова палата України. У період автономного преференційного торгового режиму можна також працювати з ЄС в режимі GSP (потрібен сертифікат форми А від Торгово-промислової палати України).
АПТР, який вступив у силу з 23 квітня 2014 року діятиме до першого листопада 2014 року. Після підписання Угоди про асоціацію, включно із ЗВТ, АПТР буде замінено на регламенти, які містяться в Угоді. Проте, оскільки експортні мита в Угоді ідентичні до норм АПТР, складностей із переходом на норми Угоди не виникне.

Розібратися в умовах доступу на ринок ЄС допоможе Європейська Служба підтримки експорту (www.exporthelp.europa.eu), Державна підтримка українського експорту (www.ukrexport.gov.ua) та веб-сайт Міністерства економічного розвитку та торгівлі України (www.me.gov.ua) і портал «Бізнес по-європейськи» (europa-torgivlia.org.ua)Ці портали безкоштовно інформують щодо вимог до безпеки продукції, стандартів, маркування, оподаткування, надають персональні консультації із усіх питань.

Головне — мати бажання стати партнером для ринку 500 млн. заможних споживачів.

Зробіть перший крок!

Джерело : http://europa-torgivlia.org.ua/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*